Prayerful celebration of the feast of the PROTECTION of the BIRTH-GIVER OF GOD in the Spiritual Center of the Church
Prayerful celebration of the feast of the PROTECTION of the BIRTH-GIVER OF GOD in the Spiritual Center of the Church

Молитовне вшанування свята ПОКРОВА ПРЕСВЯТОЇ БОГОРОДИЦІ в Духовному Осередку Церкви

Для нас, християн Української Православної Церкви - українців, 14 жовтня втілює в собі відразу три свята: Покров Пресвятої Богородиці, День українського козацтва, День захисника України. Усі вони взаємопов’язані й виникли в історичній послідовності.

Саме в цей день в Духовному осередку УПЦ США - Українській Православній церкві-пам'ятнику св. Андрія Первозванного відбулася свята Літургія, яку відслужив Високопреосвященний Архієпископ Даниїл у співслужінні духовенства Митрополії Церкви.

У своєму повчальному слові, владика Даниїл наголосив на духовному значенні свята, але і також про історичні події в житті українського народу, які пов’язані із цим духовним днем: “Свято Покрова Пресвятої Богородиці нагадує нам про молитовне заступництво Божої Матері за людський рід. В цей день є чимало храмовим свят в багатьох містах та селах України. Завдяки козацтву виник новий тип Ікони – «Козацька Покрова», де під омофором Богородиці перебувають українські ієрархи, гетьмани і козаки. На хоругвах Січових Стрільців також зображують Богородицю, покров Котрої, простягається над козаками… Зазвичай, в цей день християни приймають участь в молитовній Літургії, на котрій згадують родичів та знайомих, які пішли в похід, змушені десь воювати, боронячи Вітчизну.

В акафісті цього празника ми знаходимо такі величні слова: «Радуйся, стовпе непохитний Церкви Христової; радуйся, держави нерушима стіно; радуйся, бо через Тебе досягаються перемоги; радуйся, бо через Тебе падають вороги; радуйся, тіла мого зцілення: радуйся, душі моєї спасіння. Радуйся, Невісто Неневісная!».

Адже наша Свята Церква вчить, що Діва Марія заступається за кожну людину, а особливо за найзапеклішого грішника. Тому не дивно, що до Пресвятої Богородиці зверталися та й звертаються у важкі хвилини життя, просячи Її могутнього захисту та покрову. Мати Божа завжди була взірцем смиренної і великодушної матері, що повсякчас молиться за своїх дітей і завжди приймає волю Божу. Цей взірець віками надихає на християнські подвиги інших матерів.

Покров Пресвятої Богородиці – це, безумовно, велике материнське свято, адже, звертаючи свої молитви до Матері Ісуса, наші предки віддавали себе, свою родину і Батьківщину під могутній та нездоланний Покров Богоматері.

Празник Покрова Пресвятої Богородиці був встановлений на Русі вкінці Х – початку ХІ століть. За переказами, йому передувала подія, що відбулася в місті Константинополі у Влахернському храмі, 14 жовтня (1 ст. ст.) 910 року, де зберігалася велика християнська реліквія – риза Богородиці.

Ішла війна, місто було оточене сарацинами і, практично, уже не могло оборонятися. Під час всенощної, що відправлялася у храмі, юродивий Андрій, якого знали як дуже побожну людину, побачив видіння. Над людьми, котрі щиро молилися, з’явилася Богородиця із ангелами та святими. Вона покрила людей Своїм омофором і молилася разом з ними. Юродивий сказав, що бачив Богоматір, яка плакала над людьми і молилася за мир. Віруючі повірили, що Богородиця опікується світом, пильнує людство, застерігає його жити у мирі та спокої. Щира та палка молитва греків до Пречистої Діви Марії була вислухана: Богородиця з’явилася вірним та накрила їх Своїм покровом (омофором), роблячи непереможними. Зло зазнало поразки, вороги відійшли, а русичі, побачивши чудо, навернулися до істинного Бога. Дружинники повернулися на Русь-Україну вже християнами. Аскольд став першим руським князем-християнином, збудував церкву, тоді велика кількість русичів прийняли Христа й були охрещені.

Відтоді і відзначається свято Покрову Божої Матері. Тоді ж, у Х столітті,  воно поширилося й на Русі, й з тих часів святкується 14 жовтня (1 жовтня за с. ст.).

Це свято вшановували й козаки. Тому не випадково, що 14 жовтня святкують також і День козацтва. У новому січовому таборі найперше будували Покровську церкву, а для воєнних походів використовували її похідний варіант з іконою Пресвятої Покрови. Перед важливою подією чи походом козаки завжди молилися своїй могутній Покровительці.

На Січі українські козаки вірили, що їх охороняє Своїм могутнім Покровом Пресвята Богородиця, тому й вважали Її своєю покровителькою і заступницею. Вірили настільки, що протягом багатьох століть це свято було одним з найважливіших свят в календарі. Саме на цей день завжди призначали вибори нового отамана. У 1775 році, після розорення Запорозької Січі, козаки, тікаючи за Дунай, взяли з собою з церкви святої Покрови ікону Покрови Пресвятої Богородиці.

Та й більшість церков у козацькій державі зводили на честь Богородиці. Їх будували у селах, на слободах, у центрах паланок, на всіх річках. Навіть в урочищі Кагальник, де Дон упадає в Азовське море, була похідна церква Покрови. Звичайно, що все робилося руками й коштами козаків: теслярські й малярські роботи дорогоцінні ризи, ікони, бані й дзвони. Зодчі церков мали найбільшу шану в січовому товаристві, вирізняючись побожністю й мудрістю.

Січові церкви підпорядковувалися тільки Києво-Межигірському Спасо-Преображенському монастирю, який «постачав» козакам духівників. Натомість вояки, доживши до старості, заповідали своє добро монастирю, а самі часто йшли туди послушниками.

Через кілька століть багато козацьких традицій перейняли вояки Української повстанської армії. Тому, напевно, не випадково УПА обрала днем свого створення 14 жовтня 1942 року для боротьби за Самостійну Соборну Українську Державу.

Прийнято вважати, що ця дата закріплена постановою Української Головної Визвольної Ради від 30 червня 1947 року, аби засвідчити тяглість історії українського війська від доби Гетьманщини.

Українська Повстанська Армія була народною армією. Вона діяла в умовах бездержавності протягом багатьох років і повністю утримувалася народом.

14 жовтня 2015 року День захисника Вітчизни стали відзначати в День Українського Козацтва. В цей день нам є кого по-справжньому вітати і дякувати за захист. Привітаймо всіх, хто взяв у руки зброю і став на захист України, охороняючи наші кордони, й, оберігаючи спокій і мир, в тилу.

Свято мужніх та хоробрих захисників Вітчизни за нинішніх обставин потребує особливої уваги. Крім того, хочеться висловити вдячність, любов та повагу всім тим, хто захищає спокій українців.

Окрім того, архієпископ Даниїл пригадав усім про історичну подію 100 річної давності, коли на свято Покрови в Києві розпочав роботу Перший Всеукраїнський Православний Церковний Собор Української Автокефальної Православної Церкви.

Саме на цьому Соборі 23 жовтня було обрано митрополитом Василя Липківського, першого за два століття етнічного українця. А першим митрополитом УПЦ США на початку ХХ століття став на той час архієпископ Іван (Теодорович) – єдиний діючий архієрей, який не був страчений радянською владою.

Щирим співом МНОГАЯ ЛІТА були вшановані всі ті, хто несе своє служіння на благо Українського народу.

Молитовним ВІЧНА ПАМ'ТЬ були вшановані всі, хто склав своє життя за Христову Церкву та відстоюючи волю і незалежність Українського народу.

Після закінчення Літургії, Предстоятель УПЦ США – Високопреосвященний митрополит Антоній звернувся до всіх мирян із короткими настановами, висловлюючи вдячність семінарійному хору Української Православної Богословської семінарії Святої Софії за молитовний спів. Із благословення митрополита Антонія, копія ікони Почаївської Богородиці була опущена для молитовного поклоніння та вшанування.

Share This:



< PreviousNext >
You might also like:

Strategic Plan

image
image
Prayer Books
Prayer Books
Calendar 2024
Calendar 2024
Prayer Book
Prayer Book

  

Recent Galleries
Metropolia
Directories
Institutions
Organizations

Mailing Address
Ukrainian Orthodox Church of the USA
P.O. Box 495
South Bound Brook, NJ 08880

Offices:
Ukrainian Orthodox Church of the USA
Metropolia Center
135 Davidson Avenue
Somerset, NJ 08873