День Святої Тройці
/ Resources / Reflections / Sermons / День Святої Тройці
/ Resources / Reflections / Sermons / День Святої Тройці

Проповідь на свято День Святої Тройці, П’ятидесятниці


«Царю Небесний, Утішителю Душе істини,
Що всюди є, і все наповняєш, скрабе добра і життя Подателю.
Прийди і вселися в нас, і очисти нас від усякої скверни,
І спаси Милосердний душі наші!»

Дорогі Брати і Сестри!

Слава Ісусу Христу!


Вже проминуло 50 днів після славного Воскресіння з мертвих нашого Спасителя Ісуса Христа. Сьогодні ми звертаємось словами молитви до Бога Святого Духа «Царю Небесний!..», щоб Він завітав до наших сердець та привів нас до важливої мети нашого спасіння. Дорогі мої брати і сестри, сьогодні у Святій нашій Православній Церкві, ми святкуємо велике дванадесяте свято: День Святої Тройці, П’ятидесятниця.

Готуючись до отримання Божої обітниці, після Господнього Вознесіння на небо, учні Христові разом з Божою Матір’ю знаходились у Єрусалимі перебуваючи у молитві і чекали зішестя Святого Духа у «Сіонській горниці». Сіонська горниця це була велика кімната, де перед Своїми стражданнями Христос здійснював Тайну вечерю. Святі апостоли, зібравшись чекали, коли Спаситель пошле їм «Обіцянку від Отця поки не наберетесь сили з висоти» (Лк.24:49). Учні Христові не знали, як буде виглядати пришестя Святого Духа. Всі вони разом з Пресвятою Богородицею перебували у молитві, просячи в Учителя, Який Вознісся десять днів тому, про обіцяного Святого Духа. На ранок, раптово над горницею знявся великий шум, нібито сталася велика буря. Шум цей заповнив будинок, де знаходились апостоли та одночасно над головами апостолів з’явилися вогненні язики, які поступово опускалися по одному на кожного з них. Вогненні язики були не звичайні, вони горіли, але від них не можна було опектися. Святі апостоли, отримавши Святого Духа, відчували в собі великий приплив духовних сил та одночасно велику радість, примирення та любов до Бога. Звертаючись один до одного, учні Христові почали проявляти свої нові почуття у радісних проповідях. І тут стало явним, що вони говорять різними мовами. Вони відчували тверду віру в Господа, що запалала у їхніх серцях. Апостоли згадали все Господнє вчення, яке чули від свого Небесного Вчителя, яке вони почали проповідувати всьому людству. Проповідуючи Слово Боже, учні нікого та нічого не боялися, тому що Святий Дух перетворив малоосвічених людей на відважних проповідників, які готові були віддати своє життя ради проповіді Свого Небесного Вчителя.

Як ми знаємо, що Бог Отець послав нам Свого Єдинородного Сина на землю, Бог Син, навчив нас любити Бога і наших ближніх, прийняв страшні муки на хресті за наші гріхи, воскрес та вознісся на небо і послав обітницю своїм учням Святого Духа. Святий Дух зійшов на апостолів не лише для того, щоб просвітити та надихнути їх на подвиги та велику працю. Він зійшов для того, щоб залишитися у Церкві Христовій до кінця світу.

Учні Христові отримали право і владу не тільки роздавати дар Святого Духа всім віруючим, але і передавати своїм послідовникам, єпископам, священикам, що триває у нашій Церкві і до цього часу. З цього стає видно, що Свята наша Православна Церква має прямий і тісний зв’язок з Ісусом Христом та Його апостолами. Церква заснована Богом. Ми не сотворили Її, а лише успадкували від Бога.

Крім цього в сьогоднішній День Святої П’ятидесятниці, Святої Тройці, звершилось Божественне об’явлення про Троїчного Бога: Бога Отця, Бога Сина та Бога Святого Духа. Це не є три боги, а Один Бог в Трьох Особах. Всі Особи Святої Тройці є рівні між собою, кожна з них не більшою або меншою, а всі вони є Єдиний Бог. Саме поняття про Триєдиного Бога людський розум не може збагнути в повному обсязі, а осягається тільки з вірою та духовним образом життя. Це являється великою таємницею Христової Віри. Дуже важко людям уявити як можуть бути три одним і один трьома? Даваймо подивимось на сонячне світило, яке поставив Бог на небо, щоб «керувало днем» (Бут.1:16). Сонце – це образ Бога Отця, так як сонячне коло немає ні початку ні кінця, так Бог є Безкінечний і Безпочатковий. Кожного дня ми бачимо сонячне світло та відчуваємо його теплоту, так і від Бога Отця народжується Син Божий і походить Святий Дух.

Світло, яке виходить з сонця і все освітлює – це є образ Божого Сина, Який народився від Бога Отця, Який Своїм Євангелієм просвіщає кожного з нас – всіх людей на Землі. Ми повинні наслідувати Христові настанови, тобто робити так, як нас вчить Святе Євангелія, щоб любов панувала в наших серцях, щоб не робили своїм ближнім того, чого собі не бажаємо. Завжди пам’ятаймо, щоби бути щирими, терпеливими, миролюбивими та любити правду, яка є Христос.

Сонячне тепло піднімає зі сну усю природу та дає їй нове життя. Так і Дух Святий, Який походить від Отця, завжди зігріває наші холодні, зачерствілі серця, просвітлює наш розум і дає нам правильний шлях до Сонця Правди. Ми повинні всім своїм серцем прагнути зачерпнути Живої Води Слова Божого в своє життя, приходити до церкви на богослужіння кожного разу та брати участь у Святих Христових Тайнах.

Улюблені у Христі брати і сестри, святкуючи сьогодні це велике свято Зішестя Святого Духа у П’ятидесятий День після Світлого Христового Воскресіння. Молімо, щоб Святий Дух, Якого чекали святі апостоли, вселився у кожного з нас Своїм життєдайним сонячним промінням, щоб Своїм світлом Він зміцнив нашу віру у Триєдиного Бога та за Його подихом нехай відбудеться наше спасіння.

Нехай благословення Боже перебуває з усіма нами.

Амінь.

Слава Ісусу Христу!


Священик Михайло Гонтарук
Fr. Michael Hontaruk
St. Vladimir Ukrainian Orthodox Cathedral
Parma, Ohio

Strategic Plan

image
image
Prayer Books
Prayer Books
Calendar 2024
Calendar 2024
Prayer Book
Prayer Book

  

Recent Galleries
Metropolia
Directories
Institutions
Organizations

Mailing Address
Ukrainian Orthodox Church of the USA
P.O. Box 495
South Bound Brook, NJ 08880

Offices:
Ukrainian Orthodox Church of the USA
Metropolia Center
135 Davidson Avenue
Somerset, NJ 08873